Jak sprawić, aby nasza kuchnia stała się bardziej funkcjonalna? Okazuje się, że nie trzeba wiele – poprzez dobranie odpowiednich garnków, patelni czy noży możemy podnieść nasz komfort w kuchni i całkowicie zmienić jakość przygotowywanych potraw. Co zaproponują nam topowi producenci?

Noże dopasowane do konkretnych potrzeb 

Noże to jeden z podstawowych elementów w kuchni – pozwalają one na przygotowanie warzyw, mięs, ryb. Współcześnie możemy kupować noże pojedynczo lub też zdecydować się na zestaw noży kuchennych, w którego skład wchodzi najczęściej pięć lub sześć elementów. Noże tworzone są w taki sposób, aby ich codzienne użytkowanie było wygodne i nie sprawiało problemów, projektanci dbają nie tylko o wygląd noża, ale i o jego trwałość. Ostrza tworzone są głównie ze stali nierdzewnej z dodatkiem pierwiastków: molibdenu, wanadu, chromu. Dzięki nim stal nie odkształca się, nie jest podatna na kruszenie i nie ulega korozji. Stal posiada pewien stopień elastyczności, aby możliwe było wygodne filetowanie, krojenie, szatkowanie. Warto również zwrócić uwagę na rękojeść noża – najczęściej jest ona wykonywana z materiałów syntetycznych, odpowiednio profilowanych i wyważonych. Rękojeść może być tworzona także z naturalnego drewna – materiał ten świetnie sprawdza się w kuchniach stylizowanych na skandynawskie czy rustykalne. 

Jak dbać o noże kuchenne?

Chcąc, by nasze noże były przydatne i funkcjonalne przez wiele lat warto zwrócić uwagę na wskazania producenta co do ich konserwacji i ostrzenia. Noże nie powinny być czyszczone w zmywarkach, gdyż wysoka temperatury wody i detergenty mogą zniszczyć powłoki noża. Noże czyścimy pod bieżącą wodą – w ten sposób nie uszkodzimy ich struktury. Noże powinny być ostrzone specjalnymi ostrzałkami – pozwoli to na zachowanie odpowiedniej formy ostrza.

Author

Comments are closed.