Flex to jeden z najważniejszych parametrów, który decyduje o przydatności butów narciarskich. Co warto o nim wiedzieć? Jakie cechy mają buty o niskim flexie, a jakie o wysokim? Kiedy warto zdecydować się na ich zakup i jakie są ich najważniejsze właściwości?

Jak wybrać idealne buty dla narciarza?

Zakup dobrych butów to poważne wyzwanie nawet dla doświadczonych narciarzy. Oprócz samego rozmiaru w grę wchodzi również sposób wykonania obuwia. Ma on istotny wpływ m.in. na to, jak duży wpływ na kontrolę narty ma jego posiadacz. Początkujący narciarze nie mają doświadczenia w zaawansowanym „sterowaniu” nartą. Dlatego szukają obuwia zapewniającego maksimum komfortu.

Z biegiem czasu umiejętności narciarzy oczywiście wzrastają. Nie da się zaprzeczyć, że z każdym kolejnym wyjazdem na stok mają oni większe możliwości w zakresie kierowania nartami. To z kolei oznacza konieczność ich lepszego wyczucia, a to znów przekłada się na strukturę obuwia. Mówiąc wprost – buty narciarskie ewoluują wraz ze swymi posiadaczami. I właśnie dlatego ich właściwy dobór jest tak ważny.

Sztywność buta a kontrola narty

Istota parametru flex polega na tym, że określa on stopień miękkości lub sztywności obuwia narciarskiego. Miękkie buty przeznaczone dla początkujących użytkowników są komfortowe, ale nie zapewniają maksymalnej kontroli podczas jazdy. Obuwie to jest oznaczone relatywnie niskimi numerami flex (np. 50 – 60 lub 70 – 80). Parametr ten jest niższy dla kobiet niż dla mężczyzn.

Z biegiem czasu wartość flex dla konkretnego obuwia powinna wzrastać. Wiąże się to ze wzrostem doświadczenia jego posiadacza. Takie buty zapewniają bardzo łatwą kontrolę nad nartą (z przekazywaniem energii włącznie), ale też nie są do końca wygodne. Trzeba jednak pamiętać, że połączenie obydwu cech ze sobą jest bardzo trudne.

Od czego zależy wartość flex?

Warto też podkreślić, że wartość flex dla konkretnego buta nie dotyczy wyłącznie stopnia doświadczenia narciarza. Istotną rolę odgrywają tu też takie czynniki jak jego ciężar, płeć (o czym już była mowa), wzrost, technika jazdy itd. Nie bez znaczenia jest też przeznaczenie obuwia (np. jazda wyczynowa, rekreacyjna itd.).

Reasumując, choć parametr flex jest raczej nieznany początkującym narciarzom, to jednak warto się z nim zapoznać. Dzięki temu nie tylko jazda na nartach będzie bardziej komfortowa, ale też możliwe będzie dostosowanie parametrów używanego sprzętu do własnych możliwości i umiejętności. A to w tym sporcie jest przecież najważniejszą kwestią, od której zależy bezpieczeństwo narciarza.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty narciarskie.

Author

Comments are closed.