Donice dekoracyjne stanowią szczególny element wystroju wnętrza z dwóch powodów. Otóż są zarówno przestrzenią mieszkalną rośliny, jak i artykułem zdobiącym Twój dom. Dlatego też wybierając doniczkę, do sprawy należy podejść z dbałością i powagą. Jak zatem dobrać osłonkę, która urozmaici salon, sypialnię, taras czy inne dowolne pomieszczenie?

Poznaj potrzeby rośliny

Oczywiście kwestie estetyczne są nadzwyczaj ważne, jeśli chodzi o aranżację wnętrza, natomiast kupując donicę, istotniejsza jest praktyczność. Naturalnie każda roślina ma indywidualne preferencje co do przestrzeni, w której się rozwija. Przykładowo palmy oraz iglaki najlepiej czują się w wąskich donicach. Z kolei bonsai i kaktusy potrzebują szerokich i płytkich przestrzeni.

Ponadto warto zwrócić uwagę na to, które doniczki posiadają dziurki na spodzie, bowiem dzięki nim nadprogramowa ilość wody swobodnie przecieknie. W innym wypadku korzenie będą narażone na gnicie. Zazwyczaj szklane donice dekoracyjne nie posiadają otworów na dnie, wówczas nie są polecane do wymagających roślin.

Donica dopasowana do charakteru wnętrza

Ciekawa osłonka pasująca zarówno do rośliny, jak i do stylu pomieszczenia uwypukli niepowtarzalny charakter aranżacji. Rośliny z mięsistymi liśćmi, takie jak monstery czy strelicje będą pięknie współgrać z surowymi donicami, na przykład ceramicznymi lub betonowymi, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych wnętrz.

Z kolei donice drewniane urozmaicą pomieszczenia, w których dominantę kompozycyjną stanowią elementy naturalne, na przykład w przypadku mieszkań w stylu skandynawskim czy boho. Ponadto zazwyczaj w tego typu osłonkach umieszcza się delikatne kwiaty, takie jak bratki, aksamitki, petunie czy świeże zioła.

Trendy wnętrzarskie

Projektanci nie próżnują, dzięki czemu na rynku regularnie pojawiają się wyjątkowe donice dekoracyjne. Na wyróżnienie zasługują osłonki umieszczone na stojaku. Jest to bardzo kunsztowna propozycja, która w szczególności wzbogaci aranżację w stylu industrialnym. Z kolei stelaże srebrne i złote podkreślą elegancję mieszkania glamour.

Nietuzinkową dekoracją będą także donice o nieregularnym kształcie. Cieszą się dużym zainteresowaniem, wówczas powstaje ich coraz więcej. Fikuśne formy to między innymi melanż trójwymiarowych kul i trójkątów oraz innych geometrycznych brył. To właśnie one wiodą prym w ostatnich miesiącach.

Można więc stwierdzić, że wybór osłonki dekoracyjnej jest ważny dla zdrowia rośliny, bowiem dzięki odpowiedniej donicy korzenie będą mogły swobodnie się rozwijać. Nie można jednak zapomnieć o względach estetycznych – pasująca do wnętrza doniczka wprowadzi upragnioną harmonię i urozmaici wystrój.

Więcej informacji znajdziesz na stronie donice dekoracyjne.

Author

Comments are closed.