Gdy zestawia się ze sobą okna aluminowe i plastikowe, trudno nie zauważyć, że za zakupem tych pierwszych przemawia coraz więcej argumentów. Nic więc dziwnego, że nawet osoby, które do tej pory nie rozważały takiej możliwości, teraz jej nie wykluczają. Co zatem powinny one wiedzieć o oknach z aluminium?

Okna aluminiowe – ważne parametry

Podstawowa różnica, z jaką mamy do czynienia zestawiając okna aluminiowe z plastikowymi, dotyczy ich rozmiarów. Tu panowanie okien z aluminium jest niepodzielne. Mogą mieć nawet do trzech metrów wysokości, nic więc dziwnego, że są dziś uważane za pierwszy wybór wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przeszkleniami. Choć to wymiarom okien aluminiowych poświęca się dziś szczególnie wiele uwagi, nie mamy wcale do czynienia w ich wypadku z jedyną zaletą charakteryzującą okna wykonane z tego materiału. Po latach udało się stworzyć profile posiadające świetne parametry związane z izolacją termiczną. Dziś okna aluminiowe są więc ciepłymi profilami posiadającymi wykonane z poliamidu przekładki izolacyjne. Jeśli więc to współczynnik przenikania ciepła jest tym, który poddajemy analizie w pierwszej kolejności, powinniśmy mieć na uwadze to, że może wynosić on nawet 0,8-1.1 W/m2K. Problemem nie powinno być również zamówienie okien na wymiar z szybami wyposażonymi w powłoki niskoemisyjne.

Koszt okien aluminiowych

Osoby zastanawiające się nad zakupem okien aluminiowych powinny mieć świadomość tego, że ich koszt nie zawsze jest taki sam. Kluczowym czynnikiem wpływającym na ich cenę jest, oczywiście, rozmiar okien wykonanych z aluminium. Nie bez znaczenia są jednak również pozostałe parametry, a także to, w jaki sposób są wypełnione tak same profile, jak i pakiety szybowe. Różnice w cenach mogą być też konsekwencją produkowania okien przez różne firmy. Co do zasady, stolarka aluminiowa jest droższa od tej wykonanej z PVC i drewna. Różnice w cenie nie są już tak wysokie, jak jeszcze dziesięć lat temu, w niektórych przypadkach mogą jednak wynosić nawet 50 procent. Najtańsze okna z aluminium to zatem wydatek sięgający kilkuset złotych za metr kwadratowy, do kwoty tej należy przy tym doliczyć koszt związany z zakupem szyby zespolonej. Warto jednak pamiętać, że zakup okien aluminiowych to inwestycja na lata.

Więcej informacji znajdziesz na stronie okna aluminowe.

Author

Comments are closed.