Szorstkowiec Fortunego jest rodzajem palmy, która zaliczana jest do rodziny arekowatych. Wywodzi się z Chin, a także rośnie dziko w innych krajach azjatyckich. Od lat spotykana jest również w Europie. Co warto wiedzieć o szorstkowcu Fortunego oraz o jego uprawie w Polsce?

Wygląd

Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) jest palmą drzewiastą, która potrafi osiągnąć wysokość nawet do 20 metrów. W polskich warunkach klimatycznych jest jednak niższa i na ogół osiąga kilka metrów.

Charakterystyczną cechą palmy jest kłodzina, która otoczona jest suchymi, szorstkimi liśćmi. Na jej wierzchołku znajduje się rozłożysty pióropusz z zielonych liści. W okresie kwitnienia wydaje kwiatostany w kolorze żółtym.

Zastosowanie

W Europie palma Trachycarpus fortunei stosowana jest od wielu lat jako gatunek dekoracyjny. O jej popularności przesądzają zarówno estetyczny, egzotyczny wygląd, jak i wysoka odporność na czynniki zewnętrzne, w tym na niskie temperatury.

Jest to nieliczna palma, która może być umieszczona na zewnątrz w polskich warunkach klimatycznych. Dobrze radzi sobie z krótkotrwałymi mrozami nawet do ponad -15 stopni Celsjusza i jednocześnie jest odporna na upały. Jest dzięki temu efektowną dekoracją ogrodów. Ponadto jest uprawiana w dużych pojemnikach – może być wtedy ozdobą w strefie wejściowej do budynku, na tarasie albo na balkonie. Sprawdza się również we wnętrzach.

Suszone liście palmy tradycyjnie są wykorzystywane do produkcji różnych wyrobów, na przykład mioteł, koszów, powrozów.

Uprawa

Szorstkowiec Fortunego nie jest rośliną skomplikowaną w uprawie. Jego wymagania to:

  • Gleba – wilgotna, przepuszczalna.
  • Stanowisko – słoneczne lub półcieniste, osłonięte przed wiatrami.
  • Podlewanie – dość rzadkie.

Na zimę palmę w donicy najlepiej przenieść do wnętrza, na przykład do garażu lub do piwnicy. Palma wysadzona do gruntu podczas zimy powinna być zabezpieczona kablem grzewczym i włókniną.

Zakup

Szorstkowiec Fortunego może być zakupiony w formie gotowych do zasadzenia sadzonek lub jako nasiona do wysiewu.

Sadzonki Trachycarpus fortunei cieszą się największym powodzeniem. Można zakupić je w pojemnikach. Sprzedawane są w różnych wysokościach – te najmniejsze mają pień o wysokości około 30 cm, natomiast te największe mogą osiągać wysokość nawet przeszło 3 m. W zależności od wysokości palmy jej cena wynosi od 200 złotych do ponad 3000 złotych.

Nasiona szorstkowca Fortunego kosztują około 5 złotych za 10 sztuk, przy czym nie ma gwarancji, że palma wyrośnie. Konieczne jest wtedy przestrzeganie dokładnych instrukcji wysiewu roślin, między innymi pod kątem temperatury, nasłonecznienia oraz nawodnienia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie trachycarpus fortunei.

Author

Comments are closed.

https://buzzhouse.pl/nowoczesnosc-z-nuta-retrospekcji-meble-loftowe-jako-kwintesencja-stylu/ https://dajplus.pl/kiedy-przemysl-spotyka-dom-meble-loftowe-w-nowoczesnym-wydaniu/ https://4-bet.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-kluczem-do-komfortowego-relaksu-na-swiezym-powietrzu/